На овој страни су приказана најновија 4 поста. Претходне постове можете пронаћи избором категорије Историја у менију Категорије Постова испод.
Келнска катедрала и три мудраца из Библије
Живјети у Западном свијету данашњице за једног православног Хришћанина значи да ће често долазити у додир са римокатоличким и протестантским светим мјестима. Некада ће ти сусрети такође свједочити о повезаности и испреплетаности тих хришћанских деноминација са православном. Један о таквих сусрета је онај са Келнском катедралом у Њемачкој. Заштитницима Келнске катедрале се сматрају Св. Богородица и Св. апостол Петар.
Наиме, поред импресивности саме грађевине у готском стилу, друге по висини у Европи и треће у свијету (са 157,38 м), катедрала у Келну је значајна јер се у њој налазе мошти три мудраца из Библије, који су дошли да се поклоне Исусу по Његовом рођењу (Јеванђеље по Матеју 2, 1-12). Дошавши у Јерусалим, они питају:
Гдје је Цар Јудејски што се родио? Јер смо видјели његову звијезду на истоку и дошли смо да му се поклонимо.
Мудраци су дали као поклон младенцу злато, тамјан и смирну. Симболика дарова је злато Христу као цару, тајман као Богу, а смирна као човеку.
Историја како су мошти мудраца доспјеле у Келн укратко је следећа. Прво их је у Персији открила равноапостолска Јелена и пренијела у Константинопољ (данашњи Инстамбул). Потом су ту чуване вијековима у Цркви Св. Софије. Милански епископ Евстрогиј их је пренио у Милано у Италији, 344. год. А онда их 1164. год. по освајању императора Фридриха Барбаросе архиепископ Рејнолд преноси у Келн. Десет година се радио саркофаг од злата, сребра и драгог камења у ком ће се чувати мошти. Тек касније је започела и градња катедрале (у 1248. год.) и трајала у прекидима све до 1880. год. (а и данас се непрестано реконструирају и одржавају поједини дијелови, као на примјер, витражни прозори).
Саркофаг са моштима Света Три Краља (њем. Dreikönigsschrein)
У католичкој и другим западним Црквама се три мудраца (гдје зе називају Света Три Краља) прослављају 6. јануара за вријеме Богојављења. Иако у православној Цркви не постоји посебан дан посвећен мудрацима, у византисјким рукописима се помиње поклоњење мудраца.
Са друге стране (да оправдамо поменуту испреплетаност хришћанских деноминација на почетку текста), дарови мудраца се чувају у српском православном манастиру Св. Павла на Светој Гори. Наиме, дарови су до 4. вијека чувани у Јерусалиму, да би их у то вријеме император Аркадиј пренио у Константинопољ (такође су чувани у храму Св. Софије). Послије пада Константинопоља, Марa Бранковић, удовица султана Мурада II, их преноси на Атонску Гору.
За крај податак да је Келнска катдерала најпосјећенија туристичка дестинација у Њемачкој.
Више слика из Келнске Катедрале у нашој галерији.
Извори
https://www.koelner-dom.de
http://www.pravoslavie.ru
http://www.pravenc.ru
Цијели пост ...Св. Тавита
ТАВИТА (што значи срна) беше ученица апостолска и живљаше у Јопи, садањој Јафи. Она беше пуна добрих дела и милостиње (Д. А. 9, 36). Но занеможе изненадно и умре. У то време апостол Петар беше у граду Лиду. И послаше ожалошћени ученици по Петра молећи га да дође и утеши родбину. Дошавши велики апостол Христов нареди свима да изађу из собе где лежаше мртвац, па клече на молитву. Када сврши молитву, викну попут мртвог тела: Тавито, устани! - И Тавита отвори очи и устаде. Поводом овог дивног чуда многи повероваше у Христа Господа. (извор Српска Православна Црква)
Не умре Тавита, да више не живи,
Но да чудо буде, да се свет задиви.
Крај мртвога одра Петар смерно клече.
И молитву топлу Господу изрече.
Васкрситељ Господ, срца милоснога
Молитву услиша апостола свога.
Па мртвоме телу живу душу врати,
И Петар неверне у веру обрати.
О дивнога чуда, у свет невиђена!
Именом Христовим смрт је побеђена.
Смрт је побеђена, и живот ликује.
Тавита се млада животу радује.
Радује се више но животу своме
Што послужи чудом свету неверноме.
Васкрснула телом! то неверни чуше,
И њихне из мртвих васкрснуше душе.
О велики Петре, Христов служитељу,
Помоли се за нас своме Спаситељу,
Васкрсни нам душу, у блато зариту,
Ти што силом Божјом васкрсе Тавиту.
Извор: Охридски Пролог, Св. Владика Николај Велимировић
Цијели пост ...Храм Светог Саве
Храм Светог Саве у Београду је највећи српски православни храм. Заправо, он је највећи православни храм на Балкану. Налази се у општини Врачар, а подигнут негде на месту где се сматра да је 1594. године Коџа Синан-паша спалио мошти Светог Саве.
Цијели пост ...